Your Organization Should Be On This List!


Over the past nine years The Cable Bahamas Cares Foundation (CBCF) has funded hundreds of youth oriented community organizations just like yours. We are eager to see what your organization is doing and how we can help make your project a reality. Call or email us today…because Cable Bahamas Cares!

Below is a list of all Cable Bahamas Cares Foundation Grant recipients (July 28th 1999 to March 31st 2017).


2017's Recipients

QUARTER 1 RECIPIENTS
Alisha & Delon Brennen
ANCAT Summer School
Artie Johnson Tennis Camp
Coach John Todd Elite Basketball Academy
Fred Papa Smith Annual Baseball Camp
Hands for Hunger
IGM Summer Music Camp
Kevin Johnson Basketball Camp
Lusca and Other Fantastic Tales
Showcase Basketball League and Camp
St. John's College Solar Car
The Bahamas Elite Sports Academy
The Heart Course-Adopt A School
Tourism 360
University of the Bahamas

QUARTER 2 RECIPIENTS
Adventure Learning Center and Camp
Another Level Track Club
Bahamas Marine Mammal Research Organization (BMMRO)
Bahamas Plastic Movement 2017 Eleuthera Camp
Bahamas Rowing Federation
Bain Town Summer Youth Program
BreAnn's Care Closet
D-Squad Summer Basketball Camp
Golden Gates Community Summer Basketball/Track & Field Camp
Grand Bahama Sailing Club
Greater Heights Youth Development
Nassau Rowing Club
RISE Ministry Summer Camp
Royal Bahamas Police Force
Roderick Malcolm Exuma Project 2017
Stingers Summer Basketball Camp
S.T.R.A.W. Inc. Center
Timothy Education Program
Z-Bandit Junkanoo & Community Organization

2016's Recipients

QUARTER 1 RECIPIENTS
Artie Johnson Youth Tennis Camp
Coach John Todd Elite Basketball Academy
Go Bahamas, Grow!
Grace Christian School of Excellence
Ivory Global Management Summer Music Camp 2016
Kevin Johnson Basketball Camp 2016
Show Case Basketball League and Camp
The Bahamas Reef Environment Education Foundation
The Bahamas Sailing Association
The New Providence Youth American Football Association
The Plastic Pollution Education & Ocean Conservation Camp
The Roderick R Malcolm Memorial Exuma Project
Wemyss Bight Library

QUARTER 2 RECIPIENTS
Accordion & French Summer Camp
Adventure Learning Center & Camp
Bahamas Elite Sports Academy
BETA Camp 2016
Bahamas Judo Federation
Bahamas Rowing Youth Development Program
D-Squad Summer Basketball Camp
EcoCamp (Bahamas National Trust)
Fred "Papa" Smith Sports Academy
Mission Empowerment – Reno Johnson
Nassau Youth Flag Football Association
Royal Bahamas Police Force
Stingers Summer Basketball Camp
Timothy Education Program
Urban Renewal
Z-Bandit Junkanoo & Community Organization

QUARTER 3 RECIPIENTS
Akhepran International Academy
Bahamas AIDS Foundation
Before the Trees were Strange
BREEF and Grand Bahama Port Authority
Full Life Outreach Center
Heat Athletics Track Club
Mangrove Bush Primary School
Progress Academy PTA
REACH
Roger Malcolm Exuma Project
Sandilands Rehabilitation Center Family Day
The College of The Bahamas From Dat Time
Zion Children's Home

QUARTER 4 RECIPIENTS
Bahamas Library Services
Every Child Counts
Fourteen Clubs Gulf Academy
Mount Olive Baptist Church
Samuel Guy Pinder All Age School

2015's Recipients

QUARTER 1 RECIPIENTS
Adventure Learning Centre
Angelic Baptist Church Youth Orchestra
Bahamas Girl Guides Association
Bahamas Karate Academy
Bahamas Sailing Association
Bahamas Softball Federation
Berry Islands Community
Blue Marlin Aquatics Swim Team
Creative Nassau
Emanji Circus Arts
GGYA
Island Boy The Musical
Ivory Global Management
Jude's Bridge of Hope Mentoring Program
Kevin Johnson Basketball Kemp
Pompey Museum
Salvation Army
Sandra Brown Johnson & Sheleta Collie
Shakespeare in Paradise 2015
Show Case Organization and Basketball League
Spring Point Library
The Andros Conservancy and Trust
The Dundas Centre for the Performing Arts
Z Bandits Summer Camp

QUARTER 2 RECIPIENTS
4 Walls Down
Artie Johnson Rally 4 Hunger
Bahamas Engineering & Technology Advancement (BETA) Camp
Bain & Grants Town Advancement
Cat Island Accordion & French Summer Camp
Coach John Todd Elite Basketball Academy
D Squad Summer Basketball Camp
Fred Papa Smith Sports Academy
Grand Bahama Sailing Club
Kingdom Sports Academy
Myron Rolle
Peace on da Street
RBDF Summer Camp
Rising Stars Basketball Camp
Roderick Malcolm Exuma Project
Royal Bahamas Police Force Camps (15 Divisions)
Simpson Penn Foundation
TEP Bahamas
Urban Renewal 2015

QUARTER 3 RECIPIENTS
CANSTRUCTION
Commonwealth Writers of the Bahamas
Doris Johnson Sr. High Library
Fourteen Clubs Golf Academy
PACE Foundation
Pilgrim Baptist Temple Inc.
Primary School Violin Program
Samuel Guy Pinder All Age School Craft Program
The Black Moses
Timothy Gibson Documentary

QUARTER 4 RECIPIENTS
Affluent Feeding Foundation
Brighter Bahamas
Biennial Abaco Science Alliance
Death on the Street
Every Child Counts
One Eleuthera Literacy and Numeracy Program
RBDF Rangers
St. Georges Anglican Church Marching and Concert Band

2014's Recipients

QUARTER 1 RECIPIENTS
Bahamas Academy Early Learning Center
Bahamas All Star
Bahamas Girl Guides Association
Bahamas Scout Association
Bahamas Judo
BAPD Summer Program
Caribbean Classical Music Textbook
Every Child Counts
Kevin Johnson Basket Ball Camp
Margaret Guillaume
Quality Beach Soccer
Path Finders
Royal Bahamas Defence Force
Shakespeare in Paradise
South Eleuthera Mission
Spanish Wells All Age School
St. Andrews Parish (George Town, Exuma)
Ulric H. Ferguson Primary School
Artie Johnson Summer Camp

QUARTER 2 RECIPIENTS
Bahamas National Trust Camp
Cat Island French Accordion Camp
D Squad - summer Basketball Camp
Emanji Circus
FilMad School Program and Summer Camp
GGYA
Ivory Global Management
Jude's Bridge of Hope Summer Program
Royal Bahamas Police Force 9 Camps
Central Division
Elizabeth Estates Police Station
Northeastern Division
Police Band
Southern Division
Southeastern Division
Southwestern Division
Western Division
Police Annual Summer Youth Program
Showcase Org. Basketball League
Stingers Basketball Association
Urban Renewal
Whyonna Malcolm
West Fierce Gem Wave Cadets

QUARTER 3 RECIPIENTS
A Collage of Dream
Bahamas Rowing Association
Bain/Grants Town Advancement Association
Beast Mode Fight Team
Black Moses
Cancer Society of the Bahamas
Canstruction
Central Eleuthera High
Clara Cooper
Deaf Alliance Group
Ministry of Education Song Competition
NP Community Centre - Recycle Stay
Simpson Penn Boys II Men Mentoring Program
The Nassau String Project
Wemyss Bight Primary School Library

QUARTER 4 RECIPIENTS
Abrahams Bay High School
Bahamas Association for physically Disabled
Mount Olive Baptist Church
Natures Health & Wellness Community Seminars
Every Child Counts
Forty Day Health & Fitness
Miscellaneous expenditures

2013's Recipients

QUARTER 1 RECIPIENTS
Ivory Global Management
Rotary Club of Nassau
Dr. Gail Saunders
COB invitational Track & Field Classic
Andros Conservancy & Trust (ANCAT)
Long Island Church Basketball Association
Ranfurly Home for Children
Kevin Johnson Basketball Camp
Timothy Gibson Documentary
Rosemary Hanna

QUARTER 2 RECIPIENTS
REACH
Accordion Summer Camp -Diana Hamilton
Bahamas National Trust
Get Fit Children Summer Camp
Police Summer Camp (Southwestern Division)
Police Summer Camp(Elizabeth Estates)
Police Summer Camp(Nat’l Crime Prevention Office)
Police Summer Camp(Southeastern Div.)
Police Summer Camp(Band Div.)
Police Summer Camp(Western District)
Police Summer Camp(Central District)
Police Summer Camp(Northeastern Div.)
Police Summer Camp(Southern Police Station)
Police Summer Camp
Bahamas All Stars Youth Dev.
Bahamas Association of Physically Disabled
Stingers Basketball Association
J.A Bahamas
Z Bandits (D Squad)
Emanji Circus Arts
GGYA
Lucaya Youth Theatre Society
Urban Renewal Camp

QUARTER 3 RECIPIENTS
Adventure Learning Center
Bahamas Karate Academy
Bahamas Library Service
Bahamas Sailing Association
COB School of English
D-Squad Basketball Club
Exuma Youth Marching Band
Georgetter Rolle Junior Golf Camp
Grand Bahama Performing Arts Society
Jack Hayward High School
Shakespeare in Paradise
The National L.E.A.D. Institute
The Salvation Army
The Violin Program
Tune Into Reading
Wemyss Bight Community Library

QUARTER 4 RECIPIENTS
Every Child Counts
Bahamas Catholic Board of Education
Jesus Cares _ Blanket Distribution
Andros Conservancy
Great Abaco Family Fitness Weekend
Sea Bees Swim Club
Pace Foundation
Tune In To Reading
Battle of the Bands

2010's Recipients

Patrice Glinton
Columbus Primary School
Oakes Field Primary School
Bahamas Judo Federation
Alpha Kappa Alpha Sorority
School for the Deaf
Kevin Johnson Basketball Camp
Noelle Sawyer
Globe Programme
Ranfurly Home
RBPF Cadet Programme
RC Athletics Track
Holy Redeemer Church
Spanish Well All Age School
The Counselors
Travolta Cooper
The Hub
Bahamas Football Association
Bahamas Young Adventurers
Camp Espanol
Youth in Action
Waianya Wilson
Bah. Primary School Student of the Year
Bahamas Down Syndrome
Bahamas Sailing Association
Nassau Christian Academy
Bahamas Alliance for the Blind
Natasha Turnquest
Rotary Club of Cat Island
Teen Challenge Bah
Camp Symonette
Friends of the Environment
Deidre Clark
Lavaughn Neymour
CSA Basketball
All Eleuthera Tennis Camp
Youth Against Violence
Blackfood.org
Sun Tee – National Crime Prevention
Andros Conservancy
Gambier Primary School
Stingers Basketball Camp
Karen Authur
Classic Dancers
D Squad Basketball Camp
Pathfinder Summer Camp
Macedonia Baptist Church
Southeastern Div RBPF
Indaba Project
West Wing Dance
Central Div RBPF
Haynes Library Summer Camp
Haynes Library Digitalization
Southern Div RBPF
Grove Div RBPF
Project Read
Motion Advocate Film Works
Northeastern Div RBPF
Youth Discipleship Training
Youth in Action (Abaco)
Community Centre
Bellevue Business Depot
Abaco Community Track & Field
College of The Bahamas re: Male Honors
KAPACE
South Eleuthera Mission
JBLN Baseball
Bahamas National Youth Orchestra
Georgetta Rolle Golf Camp
Shakespeare in Paradise
GGYA – NGM Major
Vernon Johnson - Crabcatcher
Great Commission
Bain & Grants Town Project Y13
Claudesha Grey (Indaba Project)
Karen Arthur
Legacy Baseball/Softball Association
AIDS Foundation
Anatol Rodgers High School
Hopedale Centre
Andros Conservancy
Every Child Counts School
In-Tone-Nation

2009's Recipients

Freedom Farm Baseball
Peter Deveaux Issacs (Judo)
Cynthia Rahming
Kemp Road Ministries
VS Bahamas Heart Foundation
Freeport Players Guild
Bahamas Writers Summer Institute
Adventure Learning Centre
United World Colleges
National Dance School of The Bahamas
Bahamas Primary School Student of the Year
Lemon & Christy (Waianya Wilson)
Freedom Farm Baseball
Ward Minnis
MOVI Co. Ltd.
Stingers Basketball
Bonnie Symonette
Kevin Johnson Basketball Summer Camp
Experience Productions (Angelique McKay)
RBPF Southeastern Div
D-Squad Basketball Camp
RBPF Grove Div
Conquerors for Christ Junkanoo
Artie Johnson Summer Youth Tennis Camp
Friends of the Environment
BCPOU
Ronnie Armbrister
RBPF Central Div
Terran Brown
Youth Against Violence
US Performing Arts
Fox Hill Festival
Boys Brigade
Bahamas Select Soccer Team
Patrice Williams
COB (Sir Sidney Poiter Festival)
Angels Academy
Drug Action Service
Beacon School
Artists for Peace
Shakespeare in Paradise
Bahamas Society of Engineers
Rotary Club of NP
Crusaders Marching Band
Amy Roberts Primary School

2008's Recipients

Bahamas National Youth Choir
S.U.R.E. Program Computer Lab
Freeport Rugby Club
Ivy Dumont Scholarship
Southeaster Div. Royal Bah Police Force (summer youth)
Freeport Aquatices Club
Bah Lawn Tennis Association
Krystal Barry (tennis)
Bah Communication & Public Officers
Z-Bandits Junkanoo Group (summer camp)
Annual Artie Johnson Eleuthera Youth Tennis
Focus on Youth Research Team
The Crises Center
North Andros High Seminoles Junkanoo band
Bah Football Association
Ebenezer Englerston Boys
Bah Dance Theatre
COB Bah Summer Sports Academy
Nassau St. Police Summer Youth)
Sunblazers Track club
Ivory Global Promotions
YMCA Waverunners
Boys' Brigade Bahamas Council
National Musuem, Antiquities Monuments & Musuem Corp.
Bah. Infant Stimulation Programme
Michelle Burrows
D. Squad Basketball Camp
College of The Bahamas (COB Library & Int'l Media Svcs)
Friends of The Environment
Brian T. Lee
Clement McIntosh
Southeastern Div.Police Force (surveillance cameras)
Hilda Barrett Memorial Fund
Vylma Thompson Curling - Great Bahamians Book
Bahamas Judo Federation
NEMA
Hands for Hunger
Bahamas Inter. Literary Festival (BILF)
Fred Sturrup (Book)
Training Centre for the Disable
Creative Wealth Bahamas
The Tara Xavier Hepburn Foundation
Kiwanis Club of the Bahamas
Nassau Nastics Club
E. Clement Bethel – friends of the Festival

2007's Recipients

Crooked Island School
Kai Sampson (St. Paul College, Karate Tournament)
Morshanna Johnson (St. Paul College, Karate Tournament)
Kids Up Summer Programme (chq. Staledated)
Regency Theatre Summer Camp
Track Road Theatre
C. W. Sawyer Primary School
Pathfinders Club
Nassau St. Police Station (summer camp)
Nassau Castle Productions Ltd.
Governor General's Youth Awards
Kevin Johnson Basketball Camp
St. Paul's Methodist College
No Excuses Bahamas
Bahamas Football Association (Football Academy)
The College of the Bahamas (Bah. Summer Sports Academy)
St. Francis de Sales Catholic Church (Every Child Counts)
Bahamas Red Cross, Grand Bahama
Bahamas Onstage You Theatre
Freeport Rugby Club
Omega Psi Phi (Pi Xi Chapter)
Bahamas Concert Orchestra
Save the Children Marching Band
S.T.R.A.W.

2006's Recipients

St. Paul's Methodist College
Arti Johnson Youth Tennis Camp
The Mission Foundation Committee
Camp SCUBA
Mercury Rising Media
Bahamas Golf Fereration (Jun. Div.)
Bahamas Football Association
Governor General Youth Awards
Bahamas Communications & Pub. Officers Union
Nassau St. Police Station (summer camp)
Extreme Teens Ministries
Humane Society of Grand Bahama
Friends of the Environment
Prodical Sons Junkanoo Group
Dynamos Football Camp
No Excuses Bahamas
Grand Bahama Boys Youth Soccer
Clifton Heritage Authority
Rev. Angela Bosfield-Palacious
R.E.A.C.H.
Kids Up Summer Programme

2005's Recipients

Governor General Youth Awards
C.C. Sweeting High School
Nassau St. Police Station
Bahamas Football Association
R.E.A.C.H.
Bahamas National Children's Choir
Track Road Theatre
Dr. Gail Saunders
Champion Amateur Boxing
Action Bahamas (Hurricane relief)
Golden Gates Church (after school program)

2004's Recipients

Boys Summer Camp
Governor General Youth Awards (NP)
Governor General Youth Awards (GB)
Kevin Johnson Basketball Camp
Kingdor National Parkinson Foundation
Kiwanis Club of Nassau
Nassau St. Police Station Summer Camp
Bahamas National Youth Choir
Track Road Theatre Foundation
Ringplay Productions (Macbeth)
National Museum of The Bahamas
Kiwanis Club of Nassau
Grand Bahama Football League
Softly Robins Basketball Camp
Nazareth Centre/Cable Bahamas
RBPF Summer Youth Programme
St. Andrews SCUBA Programme
Farm Road Marching Band
5th Valley Boys Summer Camp
Hard of Hearing Youth
Arti Johnson Eleuthera Youth Camp
Lyford Cay Foundation, CBCF port
BACUS
Track Road Theatre
COYL (COB)
Crisis Centre
Cable Bahamas re Golden Gates Church
Youth Against Violence - C. Reid
Island Merchants re PA Gibson Sch
Cancer Society of Grand Bahama
Guan. Press - Theatre in The Bahamas
United Football Club
The Crisis Centre

2003's Recipients

Safe Bahamas
Adventure Learning Centre
YEAST
Centre for the Deaf
Track Road Theatre
Bahamas Football Association
Nassau St. Police Station
Jeff Rodgers Basketball
Unity House
AIDS Foundation
Bahamas Humane Society
YEAST
Back to Basics
Kiwanis Club, Cable Beach
Nassau Chapter Links (Safehouse)
Ministry of Youth & Sports

2002's Recipients

School of Social Sciences, COB
Ringplay Productions
Rock Sound Primary
Governor General Youth Awards
Willamae Pratt Centre
Valley Boys Junkanoo Group
Bahamas Library Association
Adolescent Health @ Counseling
Bahamas Red Cross, Grand Bahama
One Family Junkanoo Group
YEAST
YWCA Grand Bahama
Bahamas Cricket Association
Boys Summer Camp
Safe Bahamas
BACUS
Bahamas Psychology Association
Prison Fellowship

2001's Recipients

Nassau Amateur Operatic Society
Kids Computer Boot Camp
GG Youth Awards
Boys' Club of The Bahamas
Grand Bahama Children's Home
YEAST
Phoenix Pictures
COB
Golden Gates Community Centre
Bahamas Dance Centre
Safe Bahamas
National Youth Orchestra
Grace House for Girls – Freeport
Aids Camp
Junior Achievement Bahamas
One Family Junkanoo Group
Caribbean Historian
Plantation Pictures
ARK

2000's Recipients

YEAST
Generations
BACUS
ACRUIL XXX Conference
Adventure Learning Centre
Bahamas Dance Centre
Teen Centre Theatre Ministry
Valley Boys Junkanoo Group
James Burrows
Robyn McPhee
Shekira Strachan
Lionel McIntosh
Detra Bethell
Barton Callender
Beacon School (F)
College of The Bahamas
Columbus House
CBCF is always willing to present to interested groups, including Family Island organizations, who desire more information on how to access Foundation grant awards.